Chcesz robić portrety w plenerze? – sprawdź jak!

Natura dostarcza nam jednego z najpotężniejszych narzędzi fotograficznych: światła słonecznego. Przy odrobinie wiedzy można go łatwo wykorzystać i natychmiast poprawić portrety w plenerze z oszałamiającym efektem.

Wykorzystanie naturalnego światła nada Twoim portretom bardziej naturalny wygląd i da Tobie i modelce swobodę poruszania się bez ograniczeń oświetlenia studyjnego i tła.

Dzięki tej funkcji wszystko jest proste. 

Po spakowaniu torby na aparat i przygotowaniu modelu nadszedł czas, aby rozpocząć. Aparat z wymiennym obiektywem lub smartphone załatwi sprawę. Zasady wykonywania portretów w plenerze są w dużej mierze takie same, niezależnie od używanego aparatu.

Zanim zaczniesz, zawsze dobrze jest zrobić zdjęcie próbne, aby zobaczyć, gdzie się obecnie znajdujesz, a następnie porównać je ze zdjęciem, które wykonałeś po zapoznaniu się z kilkoma wskazówkami.

Zrób zdjęcie swojego modela.

Zanim przejdziemy dalej, opowiedz im dowcip, a gdy się zaśmieją, zrób kolejne zdjęcie.

Teraz spójrz na różnicę. Już postęp?

Może, a może nie, to, co próbujesz zrobić, to zaangażować się w pracę ze swoim modelem, rozśmieszyć go; im lepsza jest Twoja interakcja i swobodne podejście do modeli, tym lepsze będą ujęcia.

Dobrze, spójrzmy na naszą pierwszą technikę fotograficzną.

Wypełnij obraz

Samo sfotografowanie kogoś na jakimkolwiek tle to nic innego jak migawka. Tutaj chcemy podnieść portret poza rodzinne zdjęcie do prawdziwego portretu fotograficznego.

Jeśli używasz i lustrzanki jednoobiektywowej lub CSC, wówczas 85 milimetrów jest tradycyjnie ogniskową do zdjęć portretowych, chociaż obiektywy zmiennoogniskowe 24-70 milimetrów wydają się obecnie być najczęstszym wyborem, w którym to przypadku zoom do pełnego 70 milimetrów. Po wybraniu ogniskowej chcę, żebyś się jej trzymał.

Który obiektyw do portretów w plenerze?

Jeśli fotografujesz lustrzanką jednoobiektywową lub CSC, powinieneś wybrać obiektyw o ogniskowej w zakresie 50–85 milimetrów.

Krótka ogniskowa, na przykład 24 milimetrów, może wydawać się naturalnym wyborem, ale oznacza to, że musisz zbliżyć się do obiektu. A z tak bliskiej odległości obiekt będzie wyglądał na zniekształcony. Jego kończyny będą wyglądać na zbyt długie, a ich ciało zniekształcone. Nawet jeśli użyjesz przysłony f/8, tło będzie nadal rozpoznawalnie ostre, ponieważ jesteś tak blisko obiektu.

Używanie dłuższego obiektywu pozwala na uzyskanie pewnej odległości między Tobą a modelem, a także stworzy bardziej naturalną, bardziej płaską perspektywę. Wypróbuj ogniskową 85 milimetrów z przysłoną f/8. Obiecujemy, zdjęcia będą wyglądały fenomenalnie, co prawda, my wspominamy taką sesje przejażdżką na serwis laptopów i poważnym uszkodzeniem – ale dziś nie o tym.

Wypróbuj różne kąty

Jeśli zdecydujesz się na krótką ogniskową, baw się kątami. Niska perspektywa zwiększy dynamikę modela, nadając mu mocny wygląd.

Przełącz się na wysoką perspektywę, a nastrój obrazu zmieni się na bardziej zrelaksowaną postawę.

Fotografuj z głową lub lekko odwróconą od siebie modelką, aby uzyskać naturalny wygląd

Postaw na kolorowe ubrania

Chociaż zdjęcie dotyczy tylko tematu, ubranie, które mają na sobie modelki, wraz z makijażem, może mieć dramatyczny wpływ na jakość zdjęcia.

Prostym podejściem jest po prostu poproszenie modelki o założenie czegoś kolorowego.

Zmień tło

Jak każda inna forma fotografii, kompozycja jest kluczowa. OK, głównym tematem jest Twój model, ale spójrz na tło. Czy na ścianie jest napisany kosz, toaleta lub wulgaryzmy?

Jak zawsze, sprawdzanie tła pod kątem elementów rozpraszających jest kluczową umiejętnością podczas komponowania portretu w plenerze. To chyba najważniejsza rzecz, jaką powinieneś zrobić.