Projekty fotograficzne, które musisz wypróbować

Ponieważ znaczna część świata jest zamknięta, fotografowie uważają, że ich wybór tematów fotograficznych jest bardziej ograniczony niż zwykle. Jednak wciąż jest wiele ciekawych możliwości fotograficznych i projektów, które możesz wypróbować. Oto kilka, które dla Ciebie wymyśliliśmy.

1. Rób portrety w swoim ogrodzie

Możesz zrobić portret w dowolnym miejscu w domu, ale miło jest wyjść na zewnątrz, by zaczerpnąć świeżego powietrza. 

Wspaniałą rzeczą podczas robienia zdjęć na zewnątrz jest to, że jest dużo światła. Możesz użyć lampy błyskowej lub odbłyśnika, jeśli chcesz wprowadzić dodatkowe oświetlenie, ale możesz też sobie bez niego poradzić.

Jeśli nie możesz nikogo przekonać, by dla Ciebie pozował, zrób autoportret. Możesz po prostu użyć samowyzwalacza, ale jeśli podłączysz aparat do smartfona przez Wi-Fi, będziesz mieć większą kontrolę i będziesz mógł sprawdzić, czy ostrość i kompozycja są tym, czego chcesz.

2. Wychwytywanie rozprysków wody

Niezależnie od tego, czy pochodzą z pistoletu na wodę, węża, wybuchającego balonu czy czegoś, co wpada do szklanki, rozpryski wody tworzą wspaniałe zdjęcia. Jednak używanie tradycyjnych metod wymaga starannego wyczucia czasu i może być bardzo trudne, jeśli robisz to sam.

3. Nagraj film poklatkowy

Filmy poklatkowe kompresują zdarzenia, które mają miejsce w długim okresie, do kilku minut lub sekund. Na przykład w ciągu zaledwie minuty można zobaczyć, jak kwiaty więdną w ciągu kilku dni.

Kręcenie filmów poklatkowych jest również świetną zabawą i jest idealnym sposobem na zarejestrowanie czynności takich jak pieczenie ciasta, układanie puzzli lub dzieci budujące coś z klocków Lego.

Niektóre aparaty i wiele smartfonów mają wbudowany tryb filmu poklatkowego lub interwałometr. Alternatywnie możesz użyć zewnętrznego interwałometru lub jeśli obiekt porusza się wystarczająco wolno (lub używasz techniki poklatkowej), możesz zrobić zdjęcia, aby dołączyć do filmu.

4. Utwórz kolorowe tło ze światłem

Zwykle zakładamy, że tło obrazu musi być w kolorze tego, co znajduje się w tle, ale jeśli używasz świateł, możesz zmienić ich kolor, aby uczynić tło bardziej interesującym.

5. Fotografuj z zamierzonym ruchem kamery

Celowe poruszanie aparatem lub ICM to zabawna technika, która jest sprzeczna z tradycyjną fotografią. Zamiast próbować trzymać aparat nieruchomo podczas naświetlania, poruszasz nim, aby wprowadzić rozmycie. Zabawne jest to, że żadne dwa obrazy nie są takie same. Istnieje również wiele możliwości eksperymentowania z różnymi ekspozycjami, kierunkiem ruchu i stopniem rozmycia.

6. Znajdź swój bezpieczny czas otwarcia migawki

Systemy stabilizacji w aparacie i obiektywie naprawdę pojawiły się w ciągu ostatnich kilku lat, umożliwiając uzyskanie ostrego obrazu przy użyciu znacznie dłuższych czasów otwarcia migawki niż w przeszłości. Oznacza to jednak, że wygodna instrukcja używania czasu otwarcia migawki wynoszącego co najmniej 1 sekundę podzielonej przez ogniskową obiektywu odeszła na dalszy plan. Dlatego możemy być cierpliwi, no chyba, ze czeka nas naprawa pomp wtryskowych, a ciebie czeka ważne spotkanie.

7. Odtwórz „złotą godzinę” za pomocą Flasha

Godzina po wschodzie słońca i przed zachodem słońca jest często nazywana „złotą godziną” ze względu na piękne, ciepłe światło, które wytwarza niskie słońce. Jest to idealne rozwiązanie do szerokiej gamy fotografii, ponieważ cienie stają się łagodniejsze, a wszystko wygląda bardziej romantycznie.

Problem w tym, że aby tak się stało, potrzebne są odpowiednie warunki pogodowe. A nawet jeśli uda ci się uzyskać odpowiednią pogodę, latem złota godzina jest strasznie wczesna i późna.