Niezbędne porady dotyczące fotografii – dla początkujących Cz. 1

porady-fotografia

Oto niezbędne porady dla początkujących fotografów:

Naucz się prawidłowo trzymać aparat

Może to wydawać się oczywiste, ale wielu nowych fotografów nie trzyma poprawnie aparatu, co powoduje drgania aparatu i rozmazane obrazy. Statywy to oczywiście najlepszy sposób na zapobieganie drganiom aparatu, ale ponieważ nie będziesz używać statywu, chyba że robisz zdjęcia w warunkach słabego oświetlenia, ważne jest, aby prawidłowo trzymać aparat, aby uniknąć niepotrzebnych ruchów.

Chociaż w końcu wypracujesz swój własny sposób trzymania aparatu, zawsze powinieneś trzymać go obiema rękami. Chwyć prawą stronę aparatu prawą ręką i umieść lewą rękę pod obiektywem, aby utrzymać ciężar aparatu.

Im bliżej trzymasz aparat swojego ciała, tym spokojniej będziesz w stanie go trzymać. Jeśli potrzebujesz dodatkowej stabilności, możesz oprzeć się o ścianę lub przykucnąć na kolanach, ale jeśli nie ma się na czym oprzeć, może również pomóc przyjęcie szerszej postawy, nie zapomnij zaopatrzyć się w obuwie robocze.

Rozpocznij fotografowanie w RAW

RAW to format pliku podobny do JPEG, ale w przeciwieństwie do JPEG przechwytuje wszystkie dane obrazu zarejestrowane przez czujnik aparatu, zamiast je kompresować. Fotografując w formacie RAW, nie tylko uzyskasz obrazy o wyższej jakości, ale także będziesz mieć znacznie większą kontrolę nad przetwarzaniem końcowym. Na przykład będziesz w stanie rozwiązać problemy, takie jak prześwietlenie lub niedoświetlenie, i dostosować takie rzeczy, jak temperatura kolorów, balans bieli i kontrast.

Jedną wadą fotografowania w formacie RAW jest to, że pliki zajmują więcej miejsca. Ponadto zdjęcia RAW zawsze wymagają obróbki końcowej, więc musisz zainwestować w oprogramowanie do edycji zdjęć.

Ostatecznie jednak fotografowanie w formacie RAW może zmienić jakość twoich zdjęć, więc jeśli masz czas i przestrzeń, zdecydowanie warto. Jeśli nie wiesz, jak przełączyć się z formatu JPEG na RAW, szczegółowe instrukcje znajdziesz w instrukcji obsługi aparatu.