Czym jest teleobiektyw i jak możemy go używać? – Poradnik dla fotografa

Nie wiesz, kiedy używać teleobiektywu? W tym krótkim przewodniku odpowiemy na pytanie „Co to jest teleobiektyw?” I wyjaśnimy, kiedy i dlaczego należy wybrać dłuższą ogniskową do robienia zdjęć.

Teleobiektywy są popularnym wyborem obiektywów ze względu na ich zdolność do zbliżania się do odległych obiektów. Wielu fotografów krajobrazu preferuje również teleobiektywy ze względu na ich zdolność do kompresji głębi ostrości w scenie. Ten efekt kompresji perspektywy sprawia, że ​​obrazy są nieco bardziej dokładne.

A jeśli używasz teleobiektywu do robienia zdjęć portretowych, dodatkowa odległość między Tobą a fotografowanym obiektem zapewnia miejsce na skuteczniejsze ustawienie lamp błyskowych, reflektora i dyfuzorów.

Do czego służy nam teleobiektyw?

Główną zaletą teleobiektywu jest to, że zwiększa on twoją ogniskową. Zapewnia większy zasięg podczas robienia zdjęć. Dlatego teleobiektyw jest używany do fotografowania odległych obiektów. Na przykład fotografowie przyrody i sportu zazwyczaj muszą zachować pewną odległość od swoich obiektów i polegać na teleobiektywach, aby uchwycić je z większej odległości.

Kiedy fotografowie mówią o teleobiektywach, zwykle mają na myśli optykę z dłuższą ogniskową 200 mm +. Teleobiektywy powiększają obiekt i zapewniają fotografowi węższy widok. Co najważniejsze, kompresują głębię ostrości w scenie i tworzą bardziej płaskie, bardziej intymne i dokładne obrazy.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, teleobiektywy zapewniają większą odległość roboczą, która może być przydatna przy ustawianiu oświetlenia lub po prostu zapewnianiu sobie miejsca do fotografowania dzikiej przyrody bez jej przeszkadzania.

Używanie teleobiektywów do robienia zbliżeń

Chociaż teleobiektywy są najczęściej używane do fotografowania odległych obiektów, mogą być również dość skuteczne w fotografowaniu obiektów z bliskiej odległości.

Podczas fotografowania w bliskiej odległości od obiektu głębię ostrości można mierzyć w milimetrach. Aby fotograf mógł następnie zmaksymalizować strefę ostrości na swoim zdjęciu, bardzo ważna jest precyzja i metodyczna praca. Leniwa technika spowoduje słaby obraz.

W tym celu podczas fotografowania z bliska należy ustawić obiektyw równolegle do obiektu, aby zmaksymalizować głębię ostrości. Krytyczne ogniskowanie jest również konieczne.

Używanie teleobiektywu do fotografowania poruszających się obiektów

Jeśli fotografujesz dziką przyrodę, jednym z wyzwań, przed którymi staniesz, będą osoby, które nie chcą pozostać w bezruchu przez bardzo długi czas. Zamiast ryzykować, że nie uda ci się zrobić zdjęcia, spróbuj ustawić szeroki otwór przysłony. Zapewni to wystarczająco krótki czas otwarcia migawki, aby „zamrozić” stworzenie, które próbujesz sfotografować.

Oczywiście, gdy fotografujesz przy szerszej aperturze, kompromisem jest płytka głębia ostrości, więc robiąc to, musisz być bardzo precyzyjny w ustawianiu ostrości.

Czasami dobrym obejściem podczas korzystania z małej przysłony jest użycie lampy błyskowej, aby zamrozić jakikolwiek ruch. Wtedy nie potrzeba od nas ogromnej cierpliwości jak np. przy czekaniu na samochód z serwisu, by regeneracja pomp jednostkowych się udała.

Używanie teleobiektywu z niskiego punktu widzenia fotografa

Teleobiektywy mogą być dość masywne, przez co fotografowanie z nietypowych punktów widzenia wydaje się uciążliwe. Jeśli fotografujesz z niskiego punktu widzenia, spróbuj oprzeć aparat i obiektyw na woreczku fasoli i załóż celownik kątowy. Alternatywnie, użyj ekranu podglądu na żywo, aby uniknąć wyciągania szyi!

Większa odległość robocza

Teleobiektyw sprawdza się, gdy celem jest jadowite istoty. Węże, skorpiony i szerszenie to fascynujące stworzenia, które najlepiej fotografować ze znacznej odległości roboczej – między innymi ze względów bezpieczeństwa!