Kiedy i jak fotografować dzwonki? – Poradnik

Odpowiedni czas

Ogólnie rzecz biorąc, dzwonki pojawiają się w lasach w od około połowy kwietnia do połowy maja, ale mogą się one różnić w zależności od roku i lokalizacji. W każdym razie, to już niedługo. 

Najlepszym rozwiązaniem jest obserwowanie pobliskich lasów i wypatrywanie bujnych zielonych liści, które przypominają gęstą trawę i pokrywają ziemię od wczesnej wiosny. Kwiaty wyłaniają się jako zielone pąki, które rosną i powoli otwierają się, ujawniając swoje niebiesko-fioletowe kwiaty.

Jasne pochmurne dni lub słabe nasłonecznienie są zwykle najlepsze do fotografowania dzwonków, ponieważ wtedy zdjęcia wyglądają bardzo interesująco, ożywiając podłogę w lesie. Z drugiej strony silne słońce często powoduje bardzo ostry kontrast, ale może wyglądać świetnie, filtrując się przez poranną mgłę, tworząc snopy światła.

Pozycja strzelecka 

Podczas gdy z daleka las może wydawać się pokryty niebieskim dywanem, zasięg może wyglądać raczej niejednolicie, gdy spacerujesz wśród dzwonków i strzelasz z wysokości głowy.

Jednak przyjęcie niskiej pozycji zwęża odstępy między kwiatami, zwiększając krycie.

Wybór obiektywu do zdjęć

Teleobiektyw o efektywnym zakresie ogniskowych 70-200 milimetrów jest często dobrym wyborem, ponieważ pozwala fotografować odległe kwiaty, w których odstępy między nimi wydają się zmniejszone.

Umożliwia także wyodrębnienie pojedynczych zakwitów i rozmycie tła do delikatnego rozmywania niebieskiego i zielonego podczas fotografowania z szeroką przysłoną.

Obiektyw makro jest również przydatny do robienia zbliżeń szczegółów, podczas gdy obiektyw szerokokątny może dać interesujące obrazy, gdy zbliżysz się do dużej grupy dzwonków z resztą lasu poza nią. Rozumiemy, ze to nie skup apple i nie wymienisz z dnia na dzień aparatu tylko dla dzwonków, ale warto mieć te rzeczy na uwadze.

Kompozycje

Podczas fotografowania dzwonków obowiązują wszystkie zwykłe wskazówki dotyczące kompozycji, więc pamiętaj o zasadzie trójpodziału i szukaj linii wiodących, takich jak ścieżki między drzewami, które poprowadzą Twoje oczy w stronę zdjęcia.

Znalezienie punktu widokowego, w którym dominują dzwonki, gdy są otoczone ogromnymi drzewami, może być trudne, ale spaceruj w poszukiwaniu najlepszej lokalizacji i wykorzystaj pnie drzew, aby dać poczucie skali i odległości.

Ekspozycja zdjęć

Staraj się utrzymywać czułość aparatu, aby uchwycić najwyższy poziom szczegółów. Zwykle najlepszym wyborem jest tryb preselekcji przysłony lub ręczny tryb ekspozycji.

Z reguły ustawienie balansu bieli w świetle dziennym lub słonecznym daje najlepsze wyniki, ale nagrywanie plików surowych zapewnia maksymalną ilość danych kolorów do przetworzenia po przechwyceniu.