Księżyc – jak dobrze go sfotografować

Nauka fotografowania księżyca jest jedną z technik, których początkujący entuzjaści fotografii nocnej chcą się nauczyć jako pierwsi. Księżyc od wieków fascynuje artystów.

Jednak fotografowanie księżyca może okazać się trudne. Fotografowanie jasnego obiektu w całkowitej ciemności będzie wiązało się z różnymi wyzwaniami w zakresie ekspozycji i ostrości, ale przy starannym planowaniu i odpowiednich warunkach każdy może sfotografować księżyc i uzyskać wspaniałe rezultaty.

Być może największym wyzwaniem, jakie napotkasz podczas fotografowania księżyca, jest to, że trudno jest zarejestrować szczegóły w otaczającym krajobrazie bez wyłapania tego kluczowego szczegółu na Księżycu.

Niektórzy lubią tworzyć złożone obrazy księżyca. Oznacza to, że zrobią zdjęcie księżyca, odsłaniając szczegóły powierzchni Księżyca. Potem zrobią kolejne ujęcie, odsłaniając otaczający krajobraz.

Później, na komputerze, za pomocą programu do edycji zdjęć łączą oba obrazy, tworząc idealnie naświetlone zdjęcie księżyca.

Niektórzy ludzie mogą powiedzieć, że to oszustwo, a każdy ma własne gusta i zasady, według których należy żyć. Warto jednak zauważyć, że tworzenie kompozycji nie jest nowością w erze cyfrowej. Fotografowie tworzyli kompozyty w tradycyjnych mokrych ciemniach na długo przed pojawieniem się programu Photoshop.

Kiedy fotografować księżyc?

Jesień i zima to najlepsza pora roku na fotografowanie księżyca. Dzieje się tak, ponieważ zimniejsze powietrze nocą zatrzymuje mniej wilgoci niż cieplejsze wiosną i latem. Oznacza to, że podczas fotografowania przy długich ogniskowych łatwiej jest uzyskać ostrzejsze zdjęcia.

A jako dodatkowy bonus, krótsze dni oznaczają, że nie musisz zbyt późno wychodzić na zewnątrz, aby sfotografować księżyc na nocnym niebie.

Szczegółowo wszystko zaplanuj

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to przemyśleć swój obraz i zdecydować, czy chcesz, aby obraz zawierał księżyc w pełni, czy półksiężyc. Oba tworzą różne rodzaje nastrojów i są widoczne w różnych momentach w ciągu miesiąca. Możesz sprawdzić czas wschodu księżyca online lub pobrać jedną z wielu aplikacji dostępnych na Androida lub iOS.

Następnie będziesz chciał zostawić miasto za sobą i wyruszyć na wieś lub na obrzeża miasta. Warto pamiętać, że w nocy o tej porze roku może być dość zimno, więc ubierz się odpowiednio do pogody i nie zapomnij o czołowej latarce.

Co więcej, jednym z najbardziej przydatnych akcesoriów do aparatu fotograficznego, jakie znajdziesz do fotografii księżyca, są wysokiej jakości rękawiczki bez palców. Zazwyczaj piszemy coś o serwisowaniu samochodu, ale naprawa pomp nie ma nic wspólnego z rękawiczkami.

Użyj długiego obiektywu

Aby robić zdjęcia księżyca z dowolnymi szczegółami, potrzebujesz teleobiektywu – najlepiej 400 milimetrów lub więcej. Ale tak naprawdę najdłuższy, jaki możesz mieć, nawet jeśli ma 200 mm, będzie w porządku.

Ponieważ bliżej horyzontu księżyc wydaje się większy, długi teleobiektyw jeszcze bardziej go powiększy w kadrze. Co więcej, współczynnik przycięcia w lustrzance cyfrowej z matrycą APS-C przybliża Cię jeszcze bardziej, więc ogniskowa 400 milimetrów może wzrosnąć do odpowiednika 640 milimetrów, w zależności od marki używanego aparatu.

Jednak fotografowanie księżyca bliżej horyzontu może być trudne, ponieważ napotkasz więcej światła otoczenia i zanieczyszczenia powietrza. Mając to na uwadze, najlepszym miejscem do fotografowania księżyca na nocnym niebie jest kadrowanie go, gdy znajduje się on w połowie odległości między horyzontem a jego najwyższym punktem.